چگونه بهترین سایز لاستیک سواری را انتخاب کنیم؟

 

تفاوت زیادی میان انتخاب سایز خودرو با انتخاب درست سایز خودرو وجود دارد. شما چه ملاکی برای انتخاب سایز لاستیک خودرو دارید؟ هنگامی‌که به مغازه لاستیک ‌فروشی می‌روید، آیا دستتان را روی زیباترین لاستیک یا لاستیک مد روز می‌گذارید؟ یا شاید فردی باشید که دلتان بخواهد لاستیکتان اندازه متفاوتی داشته باشد، مثلاً سایز پهنای لاستیک بیشتر و یا سایز قطر رینگ بزرگ‌تر باشد؟ اگر جواب شما به سؤالات مثبت است، به این معناست که در انتخاب سایز لاستیک سواری به کمک نیاز دارید.

در این مقاله ما تمام اطلاعات لازم را برای تعیین سایز لاستیک خودرو، تعویض لاستیک، انتخاب لاستیک باکیفیت و ملاحظات مهم را در انتخاب سایز لاستیک سواری در اختیارتان خواهیم گذاشت.

 

لاستیک مناسب برای خودرو

 

در این مقاله ما تمام اطلاعات لازم را برای تعیین سایز لاستیک خودرو، تعویض لاستیک، انتخاب لاستیک باکیفیت و ملاحظات مهم را در انتخاب سایز لاستیک سواری در اختیارتان خواهیم گذاشت.

 

تعیین سایز لاستیک سواری

سایز لاستیک خودرو را با سایز رینگ قطر رینگ می‌سنجیم که واحد آن اینچ است؛ و از 13 اینچ شروع می‌شود. از کجا باید بفهمیم که کدام سایز لاستیک سواری را انتخاب کنیم؟ معیار آن برای هر ماشین چیست؟

 

یکی از راه‌های بررسی سایز لاستیک خودرو، دفترچه راهنمای ماشین است که از طریق آن می‌توانید سایز مناسب را انتخاب کنید. راه دوم بررسی اعداد روی لاستیک خودرو است. در این مطلب شمارا با نحوه خواندن و تشخیص سایز لاستیک سواری آشنا می‌کنیم.

در تعویض لاستیک توجه کنید که سایز لاستیک خودرو، شاخص بار و شاخص سرعت باید مطابق با مشخصات سازنده خودرو باشد. دوم اینکه سایز لاستیک تعویضی هرگز نباید کوچک‌تر از لاستیک اصلی یا ظرفیت حمل بار آن کمتر باشد.

نحوه‌ی خواندن شماره‌های سایز لاستیک خودرو

اگر نمی‌دانید که چگونه اطلاعات روی کناره لاستیک خودرو را رمزگشایی کنید، با تصویر و توضیحات زیر می‌توانید آن را یاد بگیرید:

 

راهنمای خواندن سایز لاستیک

 

  • سایز پهنای لاستیک

سایز پهنای لاستیک یک عدد سه‌رقمی در سمت چپ دیواره‌ی لاستیک و واحد آن برحسب میلی‌متر است. مثلاً، سایز لاستیک خودرو در شماره یک،225 میلی‌متر است.

 

اطلاعات لاستیک خودرو

 

گاهی قبل از سایز پهنای لاستیک یک حرف انگلیسی می‌آید که درج آن بر روی تمام لاستیک‌ها واجب نیست اما روی بعضی از لاستیک‌ها وجود دارد. برای مثال در تصویر بالا حرف P که قبل از سایز پهنای لاستیک آمده، به معنای خودروی سواری است. اگر به لاستیک زاپاستان نگاه کنید، حرف T را به معنای موقتی (Temporary) خواهید دید. در کامیون‌های سبک و یا وانت حرف LT درج‌شده است.

سایز پهنای لاستیک پراید 131، 165 میلی‌متر است و این سایز استاندارد است اما اگر سایزی با پهنای بیشتری دوست دارید، انتخاب پهنای 175 هم برای مدل پراید 131 اشکالی ندارد.

 

  • نسبت ارتفاع فاق به پهنای لاستیک

عدد شماره 2 که پس از سایز پهنای لاستیک و ممیز آمده، عددی دورقمی است و با شماره 45 در تصویر دیده می‌شود، شاخص نسبت ارتفاع فاق به پهنای لاستیک برحسب درصد است که با نسبت منظر هم از آن نام‌برده می‌شود. اگر به سایز لاستیک راک بلید در خودروی پراید نگاه کنید، ارتفاع دیواره لاستیک 65 درصد اندازه پهنای آن است.

 

  • ساختار لاستیک

همان‌طور که در تصویر حرف R با شماره 3 مشخص‌شده، به معنای رادیال بودن لاستیک است. درگذشته جنس لاستیک‌ها بایاس بود اما امروزه بیشتر از ساختار رادیال استفاده می‌شود. جنس لاستیک بایاس نخ‌های نایلونی است که به‌صورت لایه‌لایه روی‌هم فشرده می‌شود. هنوز هم در لاستیک زاپاس از ساختار بایاس استفاده می‌شود. جنس لاستیک بایاس سخت است و بار را به‌خوبی تحمل می‌کند.

اکنون تمامی شرکت ها بروز دنیا، مثلاً در انواع سایز لاستیک راک بلید، همگام با تکنولوژی روز دنیا، لاستیک‌ها با فناوری رادیال ساخته می‌شود. جنس لاستیک رادیال در دولایه‌ی بالایی و پایینی‌ آن، نخ ابریشم و پلی‌استر است. به همین دلیل لاستیک نرم‌تر بوده و رانندگی آرام‌تری را تجربه خواهید کرد.

 

  • سایز قطر رینگ

عدد بعدی که بعد از حرف رادیال دیده می‌شود، سایز قطر رینگ است که در تصویر با شماره 16 نشان داده‌شده است. سایز قطر رینگ در خودروی پراید و هم‌خانواده‌های آن، خودروی تیبا و وانت پیکان 13 است. خودروهایی که قطر رینگ آن 13 است، خودروهای کوچکی محسوب می‌شوند. در بین انواع سایز لاستیک راک بلید رقم قطر رینگ ثابت است اما پهنا تغییر می‌کند. برای همین شما می‌توانید از 175/65R13 هم برای سایز لاستیک پراید استفاده کنید.

قطر رینگ در سایز لاستیک پاترول 15 اینچ که معادل 38 سانتیمتر است. این قطر مخصوص انواع سایز لاستیک پاترول و خانواده‌های دنا، سورن و سمند LX است.

 

  • شاخص بار (حداکثر توانایی تحمل بار برای هر لاستیک)

پس از سایز قطر رینگ به آخرین قسمت سایز لاستیک خودرو می‌رسیم که در عکس ما با عدد 98 نشان داده‌شده است. عدد 98 به این معناست که لاستیک قادر است 710 کیلو بار را تحمل کند.

برای مثال در شاخص بار سایز لاستیک پراید عدد 77 دیده می‌شود که به معنای آن است لاستیک 412 کیلوگرم وزن را تحمل می‌کند.

 

  • شاخص سرعت (حداکثر میزان تحمل سرعت لاستیک)

این شاخص در تصویر ما با حرف H مشخص‌شده که به معنای میزان سرعت 210 کیلومتر بر ثانیه است. این حرف در انواع سایز لاستیک سواری متفاوت است. برای مثال اگر در سایز لاستیک پراید حرف V حک‌شده باشد، می‌تواند سرعت مجاز 240 کیلومتر بر ساعت را تحمل می‌کند.

 

  • اصطکاک لاستیک

یکی دیگر از شاخص‌هایی که بر روی لاستیک‌ها ازجمله انواع سایز لاستیک راک بلید و دیگر تولیدکننده‌ها مشخص می‌شود، شاخص اصطکاک است. این شاخص با حروف انگلیسی از A تا C نشان داده می‌شود که به معنای قوی‌ترین به ضعیف‌ترین است. منظور از ضریب اصطکاک لاستیک توانایی آن برای توقف بر سطوح خیس و آسفالت است.

 

  • شاخص دما

آیا می‌دانستید که افزایش دما بزرگ‌ترین دشمن لاستیک‌های خودروی شماست؟

 یکی دیگر از نمادهای روی دیواره‌ی سایز لاستیک سواری شاخص دما است که برای آن از حروف A-B-C استفاده می‌شود. A بالاترین شاخص مقاومت دما است و C پایین‌ترین آن.

اگر در نواحی گرمسیری زندگی می‌کنید، حتماً به این شاخص دقت کنید. هنگامی‌که ماشین حرکت می‌کند، دمای درونی لاستیک بالا می‌رود و در بسیاری از موارد دما عامل اصلی خرابی لاستیک در کوتاه‌مدت است. البته عوامل دیگری همانند جنس لاستیک و شاخص اصطکاک هم در تولید گرما مؤثر است. توصیه ما این است که لاستیک مربوط به ناحیه خودتان را تهیه کنید. امروزه کارخانه‌های داخلی انواع لاستیک‌های چهارفصل و لاستیک‌های مخصوص نواحی گرمسیری و سردسیری را تولید می‌کنند.