هنگام خرید لاستیک مناسب باید به چه چیزهایی فکر کنیم؟


پس از اینکه در یافتن سایز لاستیک مناسب خودرو به نتیجه رسیدیم، نوبت آن است که لاستیک باکیفیت و خوبی را انتخاب کنیم. لاستیک‌ها تنوع فراوانی دارند و ما فقط یک حق انتخاب داریم. شاید در نگاه اول فکر کنیم که همه لاستیک‌ها شبیه هم هستند اما بدون‌شک هنگام حرکت، عملکرد و کارایی مختلفی دارند.

 

انتخاب لاستیک باکیفیت

 

موقع خرید لاستیک باکیفیت به این معیارها فکر کنید: 

 

 • محل زندگی من چه شرایط آب‌وهوایی دارد؟ بدترین شرایط آب‌وهوایی که ممکن است هنگام رانندگی با آن روبرو شوم کدام است؟
 • عموماً در چه مکانی رانندگی خواهم کرد؟ خیابان‌های شهری، بزرگراه‌های طولانی با مسیرهای جنگلی، هر کدام به لاستیکهایی با ویژگی‌های خاص خودشان نیاز دارند. لاستیک مناسب برای موقعیت من کدام است؟
 • سبک رانندگی شما چگونه است؟ دوست دارید هنگام رانندگی پیچ‌وخم‌های مسیر را احساس کنید یا به نرمی رانندگی می‌کنید؟

 در چه شرایط آب‌وهوایی رانندگی می‌کنید؟

 

همانطور که می‌دانید قرار است در شرایط آب‌وهوایی مختلفی رانندگی کنید. برف، گرمای سوزان، باران، یخ و انواع شرایط جوی در انتظار لاستیک‌های شما خواهد بود. مهم این است که رانندگی راحت و ایمنی را تجربه کنید، پس لاستیکی بخرید که نه تنها در شرایط معمول رانندگی آرام و خوبی داشته باشید بلکه در بدترین شرایط آب‌وهوایی هم بتوانید با ایمنی و آسودگی رانندگی کنید. لاستیک باکیفیت و مطمئن باید در هر موقعیتی شما را به مقصد برساند.

اگر هوای منطقه‌ی شما نسبتاً گرم است و دما معمولا به زیر صفر نمی‌آید، می‌توانید لاستیک تابستانی یا چهارفصل بخرید. در صورتی که آب‌وهوای محل زندگی‌تان متغیر است، انتخاب‌های زیر پیش‌روی شماست:

 • دو حلقه لاستیک مناسب زمستانی بخرید.
 • دو حلقه لاستیک مناسب تابستانی بخرید.
 • یا دو حلقه لاستیک چهارفصل داشته باشد.

اگر در منطقه شما زمستان‌های سردی وجود دارد و شرایط آب‌وهوایی متغیر است، لاستیک چهارفصل به تنهایی جوابگو نیست. توصیه‌ی ما این است که همراه لاستیک چهارفصل یک جفت لاستیک نرم و باکیفیت زمستانی هم تهیه کنید.

در چه مسیرهایی رانندگی می‌کنید؟

به طور کلی بیشتر در چه مسیرهایی رانندگی می‌کنید؟ لاستیک‌های آج‌دار به چهار نوع جهت‌دار، متقارن، نامتقارن و جهت‌دار و نامتقارن تقسیم می‌شوند. هر کدام از این لاستیک‌ها در موقعیت‌های خاصی عملکرد بهتری دارد. برای مثال، لاستیک‌هایی با الگوی نامتقارن  در جاده‌های خیس عملکرد بهتری دارند و آب را به خوبی از میان شیارهایشان عبور می‌دهند، این لاستیک بی‌سروصداست و در برابر حرارت آفتاب مقاومت خوبی دارد. پس اگر می‌خواهیم در شرایط جاده‌ای مختلفی رانندگی کنیم، به لاستیکی با ویژگی‌های خاص آن شرایط نیاز داریم.

در صورتی که بیشتر در مسیرهای شهری رانندگی می‌کنید، لاستیک شما باید:

 

 • فاصله ترمز مطلوبی را اعمال کند: لاستیک باکیفیت باید بتواند هم در مسیرهای خیس و یا خشک فاصله ترمز بهینه را ثبت کند.
 • عمر بالایی داشته باشد: رانندگی در فضای شهری فرازوفرودهای زیادی دارد. به دلیل ترافیک سنگین، حرکت و توقف در مسیرها زیاد است. لاستیک‌هایی با ساختار رادیال، لاستیک نرم و مقاومی برای فضای شهری است و عمر طولانی‌تری هم از لاستیک‌های بایاس دارد.
 • مصرف بهینه سوخت: لاستیک‌هایی با مقاومت چرخشی کم در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کنند.​​​​​​​

در صورتی که در جاده یا بزرگراه رانندگی می‌کنید، لاستیک شما باید: 

 

رانندگی در جاده‌های بارانی

 

 • فاصله ترمز مطلوبی در سرعت‌های بالا اعمال کند: درست است که لاستیک تنها عاملی نیست که در فاصله توقف موثر است اما یکی از عوامل تاثیرگذار است. لاستیک نرم و باکیفیت باید بتواند در جاده‌های بارانی و یا خشک فاصله ترمز مطلوبی داشته باشد. در جاده‌ها سرعت ماشین بیشتر از فضای شهری است، پس باید به این ویژگی توجه شود.
 • کم‌دردسر باشد: رانندگی در جاده‌ها طولانی است و لاستیک نباید راننده را اذیت کند. پس از لاستیک‌ بی‌سروصدا و خوب استفاده کنید که هنگام رانندگی لرزش نداشته باشد. لاستیک نرم و باکیفیت برای سفرهای طولانی ضروری است.
 • فرمان‌پذیری خوبی داشته باشد: برای سفرهایتان لاستیک نرم و مقاومی را انتخاب کنید که هدایت و چرخاندن آن بی‌دردسر باشد.
 • در صورتی که در جاده‌های غیرآسفالت رانندگی می‌کنید: از لاستیک‌های آفرود با دوام و مقاومت بالا استفاده کنید. در این مسیرها نیاز به لاستیک بی‌سروصدا و با آج‌هایی استاندارد دارید.​​​​​​​

شیوه‌ی رانندگی شما چگونه است؟ 

اگر نگاهی به فضای اطراف‌تان بکنید، شیوه‌ی رانندگی آدم‌ها با هم متفاوت است و هرکسی با سبک خودش می‌تواند رانندگی مطلوبی داشته باشد. پس، با توجه به نوع رانندگی که دوست دارید، لاستیک خودرو را انتخاب کنید.

رانندگی نرم و آرام: اگر در رانندگی بی‌عجله و آرام هستید، به دنبال لاستیک‌ نرم و باکیفیتی باشید که حرکت صاف و بی‌سروصدایی داشته باشند. به علائمی که روی دیواره‌ی لاستیک قرار دارد توجه کنید.

لاستیک مطلوب شما باید شاخص سرعت بالایی داشته باشد، یعنی، به مدت ده دقیقه با سرعت تعیین شده حرکت کند. شاخص سرعت را با حروف‌های انگلیسی نشان می‌دهند، برای مثال، حرفH  یعنی لاستیک میتواند تا 210 کیلومتر بر ساعت را بپیماید.

 همچنین شاخص بار در داشتن رانندگی نرم و آرام اهمیت زیادی دارد. به عددی که در کنار حرف انگلیسی قرار دارد دقت کنید. مثلا اگر عدد 75 در لاستیک شما دیده شود، این یعنی لاستیک می‌تواند 387 کیلوگرم وزن را تحمل کند. لاستیک مناسب و باکیفیت، شاخص‌های سرعت و بار استانداردی دارد.

رانندگی سریع: اگر دوست دارید هنگام رانندگی پستی‌وبلندی‌های مسیر را احساس کنید، شما به لاستیکی با فرمان‌پذیری بالا و قدرت حرکت و چرخش سریع نیاز دارید. لاستیک مناسب شما باید عملکرد مطلوبی داشته باشد، یعنی شاخص‌های نوشته شده بر دیواره لاستیک بالا باشد. به شاخص سرعت در لاستیک دقت کنید که در رانندگی تند و سریع اهمیت اساسی دارد. در لاستیک‌هایی با شاخص سرعت بالا کنترل و هدایت خودرو آسان‌تر و رانندگی سهولت بیشتری دارد.

 همچنین لاستیک باکیفیت شاخص فرسودگی خوبی دارند. هرچقدر عدد شاخص فرسودگی بالاتر باشد، یعنی لاستیک شما باکیفیت‌تر و مقاوم‌تر است. به طور متوسط کارخانه‌های لاستیک‌سازی، محصول را با شاخص فرسودگی 300 تولید می‌کنند، اما عددهای بالاتر هم یافت می‌شود که به معنای مقاومت بیشتر لاستیک در برابر سایش و فرسودگی است.

 

 

منابع:

https://www.michelinman.com/defineNeeds.html