معرفی مختصر و مفید لاستیک‌های کشاورزی

 

لاستیک از مهم‌ترین ملزومات ماشین‌های کشاورزی است. از زمانی که در مزارع از چرخ‌های سنگی استفاده می‌شد و تا به امروز که از لاستیک‌های بادی به بازار آمده‌اند، چرخ‌ها سیر تکاملی فراوانی را طی کرده‌اند. هم‌اکنون کارخانه‌های تولید لاستیک کشاورزی بارز، لاستیک کشاورزی دنا، لاستیک کشاورزی کیان تایر، لاستیک کشاورزی اوزکا و لاستیک کشاورزی ایران تایر، پیشرفته‌ترین لاستیک‌های کشاورزی را همگام با فناوری روز دنیا در اختیار مزارع و کشاورزان قرار می‌دهند. لاستیک کشاورزی تراکتور و دیگر ماشین‌آلات کشاورزی متناسب با نیاز آب‌وهوایی مناطق تهیه می‌گردد. در این مطلب می‌خواهیم شمارا با ویژگی‌های لاستیک‌های کشاورزی آشنا کنیم.

لاستیک‌های کشاورزی چه معیارهایی باید داشته باشد؟ چه چیزی لاستیک کشاورزی را از دیگر لاستیک‌های صنعتی و لاستیک ماشین سنگین متمایز می‌کند؟ لاستیک‌های کشاورزی چند ویژگی کلی را داراست.

 

لاستیک‌های کشاورزی تراکتور

 

  1. قابلیت حفظ تعادل در مسیرهای ناهموار

لاستیک‌های کشاورزی در مسیرهای سخت و ناهمواری حرکت می‌کنند. کشاورزان از آن‌ها در مزارع و یا زمین‌های اطرافشان استفاده می‌کنند که هردو مسیرهای خشنی هستند. لاستیک‌های کشاورزی باید قابلیت این را داشته باشد که در عبور از این مسیرها تعادل خود را حفظ کرده و توان بالایی برای حرکت داشته باشد.

  1. حرکت نرمی به ماشین کشاورزی می‌دهد

لاستیک‌های کشاورزی باید بتوانند لرزش‌هایی را که در مسیرشان به آن‌ها واردشده جذب کنند و حرکت آرامی داشته باشند. این لاستیک‌ها شاخص قدرت بالایی دارند و بر روی آن‌ها آج‌های بسیار بزرگی تعبیه‌شده است. لاستیک در مسیر حرکت خود گل‌ولای را در میان خود عبور می‌دهد و مسیر را برای عبور وسیله نقلیه هموار می‌سازد. اگر طراحی آج بر روی لاستیک‌های کشاورزی صورت نمی‌گرفت، احتمال داشت که در مسیرهای پرپیچ‌وخم لاستیک حفظ تعادل را دست بدهد و ماشین سرنگون شود.

انواع لاستیک کشاورزی بارز، لاستیک کشاورزی دنا، لاستیک کشاورزی گلدستون و لاستیک کشاورزی ایران تایر علاوه بر طراحی زیبا، دارای شاخص قدرت بالایی برای عبور از زمین‌های خشن هستند.

  1. شاخص قدرت بالایی دارند

سرعت‌بالا چندان به کار ماشین‌های کشاورزی نمی‌آید چون مسیر آن‌ها صاف نیست و چندآن‌هم عجله‌ای ندارند که زودتر به مقصد برسند اما کار سخت مزرعه با آن‌ها انجام می‌شود. لاستیک‌های کشاورزی باید بتوانند وزن زیادی را تحمل و ظرفیت بالایی برای عبور از موانع داشته باشند.

  1. ظرفیت بالا برای تحمل نیروهای مخالف

لاستیک‌های کشاورزی در زمین‌های سست و نرم حرکت می‌کنند و گاهی هم مسیر آن‌ها خیس و باتلاقی است. در هنگام حرکت و اصطکاک با سطح زمین فشار زیادی به لاستیک‌ها وارد می‌شود. لاستیک‌های کشاورزی باید تحمل بالایی برای جذب این نیروها داشته باشند و مسیر حرکت خود را ادامه دهند.

هنگام خرید لاستیک کشاورزی دقت کنید که لاستیک توان تحمل بالایی برای بار داشته باشد و وزن‌های سنگین را به‌خوبی تحمل کند. انواع لاستیک کشاورزی بارز، لاستیک کشاورزی دنا، لاستیک کشاورزی ایران تایر، لاستیک کشاورزی کیان تایر، لاستیک کشاورزی گلدستون و لاستیک کشاورزی اوزکا علاوه بر نیروی بالا برای تحمل بار، در برابر حرارت هم مقاوم هستند و پوسته‌ی آن‌ها براثر حرارت نور خورشید آسیب نمی‌بیند.

اکنون به معرفی اجزای لاستیک‌های کشاورزی می‌رسیم. حجم و بزرگی لاستیک‌های کشاورزی از همان اول جلب‌توجه می‌کند. آیا می‌دانید لاستیک کشاورزی تراکتور از چه اجزایی ساخته‌شده است؟

چرخ‌های کشاورزی از اجزای زیر تشکیل‌شده است:

 

اجزای لاستیک‌های کشاورزی تراکتور

 

 

  • لاستیک: لاستیک قسمت خارجی چرخ است که با زمین تماس پیدا می‌کند. لاستیک‌ها به دو نوع بایاس و رادیال تقسیم می‌شوند. در لاستیک‌های بایاس نخ‌های تشکیل‌دهنده‌ی لاستیک به‌صورت ضربدری ازیک‌طرف طوقه به‌طرف دیگر کشیده می‌شوند اما در لاستیک رادیال چیدمان الیاف به‌صورت عمود روی طوقه قرار می‌گیرد. لاستیک‌های رادیال انعطاف‌پذیری بیشتر دارند و کشش در آن‌ها افزایش پیداکرده است.
  • طوقه: قسمتی از چرخ که لاستیک بر روی آن قرار می‌گیرد.
  • تیوب: لاستیک‌های کشاورزی به دو نوع تیوب دار و تیوبلس تقسیم می‌شوند. تیوب لاستیک نرمی است که در داخل لاستیک قرارگرفته و قابلیت کشش دارد. تیوب دارای والوی یک‌طرفه جهت باد کردن لاستیک و تنظیم فشار باد است. در لاستیک‌های تیوبلس به خاطر شکل طوقه و والوی خاص آن، می‌توانند هوا را داخل خود حفظ کنند.
  • دیسک: در داخل لاستیک صفحه‌ای وجود دارد که به وسیله‌ای آن رینگ بر روی توپی بسته می‌شود. به این قسمت دیسک می‌گویند. در لاستیک‌های تراکتور دیسک قابلیت اتصال و جدا شدن دارد.​​​​​​​

چگونه مشخصات روی لاستیک‌های کشاورزی را بخوانیم؟ 

بر روی لاستیک‌های کشاورزی اطلاعاتی درج‌شده که شناسنامه محصول به شمار می‌رود و شما با خواندن آن می‌توانید لاستیکی مناسب برای ماشین‌های کشاورزی‌تان خریداری کنید. کارخانه‌های لاستیک‌سازی از شاخص‌های بین‌المللی استفاده می‌کنند که این اعداد بر روی انواع لاستیک کشاورزی بارز، لاستیک کشاورزی

 

معرفی اعداد و نشانه‌های روی لاستیک‌های کشاورزی

 

ایران تایر، لاستیک کشاورزی کیان تایر، لاستیک کشاورزی گلدستون و لاستیک کشاورزی دنا مشترک است. اکنون می‌خواهیم طرز خواندن لاستیک‌های کشاورزی تراکتور را به شما یاد بدهیم.

لاستیک‌های کشاورزی تراکتور معمولاً با حرف شروع می‌شود. معنای این حرف به‌صورت زیر است.

 

I: همان واژه‌ی Implement است که به معنای ادوات کشاورزی است.

R: به معنای چرخ عقبی تراکتور است

F: به معنای چرخ جلویی تراکتور است

P: حرف P مخفف کلمه Ply و به معنای لایه است. کنار این حرف عددی وجود دارد که به معنای تعداد لایه‌های لاستیک و میزان تحمل بار لاستیک است. چرخ‌های تراکتور معمولاً 6 تا 8 لایه است و هرچه عدد بزرگ‌تری داشته باشد، یعنی تعداد لایه‌های آن بیشتر است.

پس از حروف نوبت به عددی سه‌رقمی می‌رسد که منظور از آن پهنای لاستیک است. در تصویری که می‌بینید پهنای لاستیک 320 میلی‌متر است. هرچه پهنای لاستیک بیشتر باشد، قیمت آن‌هم بیشتر است.

در لاستیک‌های رادیال حرف R وجود دارد که به معنای جنس لاستیک و رادیال بودن آن است. قبل از آن عددی دورقمی نوشته‌شده که نسبت منظر لاستیک است؛ یعنی درصد ارتفاع دیواره لاستیک به نسبت پهنای آن. در تصویر ما نسبت ارتفاع به پهنا 65 درصد است.

عدد 15 نشان‌دهنده اندازه رینگ و سایز آن است. قطر رینگ در تصویری که می‌بینید 15 اینچ است.

  • تاریخ انقضای لاستیک

تایم ساخت لاستیک یکی از مهم‌ترین اطلاعات برای انتخاب لاستیک‌های کشاورزی تراکتور است. دقت کنید که زمان زیادی از تاریخ لاستیک نگذشته باشد تا بتوانید مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنید. این اعداد در سمت پایین لاستیک نوشته می‌شود. دو رقم اول به معنای تعداد‌ هفته‌های گذشته از سال و دو رقم بعدی نشان‌دهنده‌ی سال ساخت لاستیک است.