ریشه لاستیک

تایر، از واژه ی فرانسوی “tirer” به معنای کشیدن، ریشه گرفته است. این نامگذاری به علت این است که در گذشته، تایر به تسمه‌های آهنی و سیم‌های ضخیمی که به دور چرخ‌های کالسکه کشیده می‌شد، اطلاق می‌شده است. در آهنگری به سبک فرانسوی، کلمه ی تایر یا کشیدن برای ساخت میله ی آهنی به کار برده می شد. همچنین این واژه به پروسه ی ساخت سایر فلزات و نورد نیز اطلاق می‌شده است. یکی از نخستین دفعاتی که نام تایر در زبان انگلیسی به کار رفت به سال ۱۸۵۳ برمی‌گردد. در آن زمان، در مجله ی لندن، مقاله‌ای با عنوان «فواید استفاده از چرخ‌های پهن» چاپ شد. در این مقاله روش متداول حفاظت از چرخ، خم کردن دو میله (که به آن‌ها تایر گفته می‌شد) معرفی شده ‌بود، که با آن میله‌ها تسمه ساخته می‌شد و سپس آن‌ها را به چرخ متصل می‌کردند؛ ولی همچنین در این مقاله اشاره شده بود که بهتر است به جای میله‌ها، از نوارهای آهنی که به آن‌ها «چرخ پهن» گفته می‌شود استفاده شود. زیرا میله‌ها وقتی استفاده می‌شوند باعث خوردگی چرخ می‌شوند. به عنوان نمونه ی دیگر؛ به استفاده از واژه ی تایر در زبان انگلیسی، می‌توان به شماره ی ۱۵ مجله ی اسکاتس که توسط جیمز بوسول در سال ۱۷۵۳ نوشته­ شد اشاره­ کرد.
یکی دیگر از ریشه‌های کلمه تایر در دیکشنری آنلاین، آورده شده است. اساساً این واژه خلاصه شده ی واژهی “attire” است که معنی لغوی آن لباس است. به عبارت دیگر؛ چرخی که تایر دارد، چرخ ملبس (لباس پوشیده) است. این دیدگاه را ممکن است برخی دیگر از ریشه‌یاب‌ها نیز به آن اشاره کرده باشند.

 

 

 

در دهه ۱۸۴۰ یعنی زمانی که انگلیسی‌ها شروع به استفاده از آهن چکش‌خوار برای چرخ ماشین‌آلات ریلی کردند، هجی کردن تایر به صورت (tyre) به تدریج دیده‌ شد. اگرچه، ناشران سنتی همچنان به نوشتن تایر به صورت tire ادامه دادند. روزنامه ی تایمز در انگلستان تا سال ۱۹۰۵ تایر را tire هجیمی‌کرد.

هرچند، در انگلستان در قرن ۱۹، هجی کردن به صورت tyre برای تایرهای بادی رواج یافت. در چاپ ۱۹۱۱ دائرةالمعارف بریتانیکا  آمده است که «امروزه بالاترین مقام‌های انگلیس، هجی‌کردن تایر به صورت ‘tyre’ را پذیرفته‌اند، ولی در آمریکا این شیوه ی هجی کردن ناشناخته است». در فواید انگلیسی مدرن فالر در سال ۱۹۲۶ گفته‌شده «از نظر ریشه‌یابی واژه ی تایر، هیچ اشکالی در هجی کردن آن به صورت tyre وجود ندارد، هرچند دلیلی برای استفاده از این فرم جدید نیست.» در طول قرن بیستم tyre به عنوان فرم استاندارد هجی کردن تایر در زبان انگلیسی برتانیایی انتخاب شد.

 

در ادامه تاریخچه و نوع ساخت لاستیک، همراه توکان تایر باشید